...

Haydar Aliyev Ortaokulu Ziyareti

23.02.2017

Okunma Sayısı:1001

Haydar Aliyev Ortaokulu'na ziyaret gerçekleştiren Bakan Yardımcımız Sayın Erdem çeşitli ziyaretlerin ardından yaptığı konuşmada şunları söyledi:
"Azerbaycan’ın önemli liderlerinden Haydar Aliyev’in adını taşıyan bu okulda olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bizler tarihte köklü ilişkiler kurabilmiş, en zor zamanlarında birbirinin yanında çıkarsızca yer almayı başarabilmiş bir milletiz. Dolayısıyla kardeşliğin ve muhabbetin gereği, her fırsatta birbirimizi görmeye ve hasbihalde bulunmaya gayret gösteriyoruz. İkili ilişkilerimiz, aramızdaki özel kardeşlik bağları temelinde her alanda mükemmel düzeyde ilerlemektedir. Bir milletin, iki devletin Ankara’daki temsilcisi olarak şu an değerli heyetimiz kendi evlerindedirler. Azerbaycan ile her alanda olduğu gibi eğitim alanındaki ilişkilerimiz de çok iyi seviyede devam ediyor. Mevcut olan ilişkilerimizi özellikle eğitim alanında da çok daha ileriye götürmek için üzerimize düşen şeyler var, onları yapmaya azami gayret gösteriyoruz. Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkiler, dünyada ikinci örneği olmayan ilişkilerdir. Azerbaycan ile Türkiye arasında dünyada eşi benzeri olmayan ilişkiler mevcuttur. Özellikle bu günlerde bu ilişkilerin daha da gelişerek devam ediyor olması bizleri ziyadesiyle sevindirmektedir. Azerbaycan bizim için sadece devletler içinde herhangi bir devlet değil, Azerbaycanlı kardeşlerimiz de milletler içinde herhangi bir millet değildir. Biz iki devlet tek milletiz. Ne diyor Vahapzade: Bir ananın iki oğlu Bir ağacın iki kolu O da ulu, bu da ulu Azerbaycan-Türkiye Dinimiz bir, dilimiz bir Ayımız bir, yılımız bir Aşkımız bir, yolumuz bir Azerbaycan-Türkiye Anayurt'ta yuva kurdum Ata yurda gönül verdim Ana yurdum, ata yurdum Azerbaycan-Türkiye Biz aynı dili konuşan, aynı inanca mensup, ortak bir tarihi geçmişi paylaşan, sözde değil, özde kardeş iki milletiz. 1918 yılında Bakü’yü işgalden kurtaran Kafkas İslam Ordusunun yarısı Anadolu halkından, yarısı da Azerbaycan halkından oluşuyordu. Bakü’nün, Gence’nin, Derbent’in, Dağıstan’ın düşmandan kurtuluşunu, işte bu kardeşler omuz omuza vererek, yan yana şehit olarak sağladılar. Karabağ’da zulme maruz kalan Azerbaycanlı kardeşlerimizin acısını, Anadolu topraklarındaki herkes dün olduğu gibi bugün de yüreğinde hissediyor. Bu anlayışla, bugüne kadar, rahmetli Vahapzade’nin ifadesiyle, “Bir Ananın İki Oğlu” olduğumuz kardeşlerimizin yanında olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.

Resim Eklenmemiş

Resim Eklenmemiş

Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Eğitim alanında başlatılan ve artarak devam eden iki ülke arasındaki ilişkilerin bu dayanışmanın temelini kuvvetlendirmektedir. Bu paylaşımların devam etmesi işbirliğimizi güçlü kılacaktır. Geçtiğimiz sonbaharda benim de aralarında bulunduğum Bakanlığımız temsilcilerinden oluşan bir heyetle Azerbaycan’a gerçekleştirdiğimiz ziyarette mesleki ve teknik eğitimde de işbirliği gerçekleştirme kararına varılmıştır. Bu alanda bir anlaşma metni üzerinde her iki ülkenin Eğitim Bakanlığı görevlileri çalışmalarını devam ettirmektedir. Azerbaycan halkına ve Türkiye-Azerbaycan dostluğuna olan hizmetlerini daima saygıyla, hürmetle, takdirle yâd ettiğimiz rahmetli Haydar Aliyev’in ismini, ülkemizin her köşesinde yaşatmış oluyoruz, yaşatmaya devam edeceğiz. Sadece Bakanlığımıza bağlı 10 okulumuzda rahmetli Haydar Aliyev’in ismini koyarak ismini yaşatmanın gururunu yaşıyoruz. Bugün bu okullarımızdan biri olan Azerbaycan’ın önemli liderlerinden Haydar Aliyev’in adını taşıyan bu okulda bulunmanın gururunu yaşamaktayız. Okulumuz 17.01.2006 Yılından itibaren Haydar Aliyev Ortaokulu olarak eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmiştir. Sonrasında tadilatı Azerbaycan SOCAR Şirketi ile Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan mutabakat sonucu yenilenen Haydar Aliyev Ortaokulunun yenilenen hali ile açılışını 2012 yılında gerçekleştirdik. Azerbaycan ve Türkiye her alanda birbirlerinin yanındadırlar ve izledikleri politikalarla ülkelerinin ötesinde, bölgenin refah, huzur ve istikrarına önemli katkı sağlamaktadırlar. Son olarak ülkelerimiz arasındaki potansiyel işbirliklerinden daha fazla yararlanmayı arzu ettiğimizi belirterek, konuk heyetimize tekrar hoş geldiniz diyorum."

Resim Eklenmemiş

Resim Eklenmemiş

Resim EklenmemişGeri Dön