...

25 Yıl Vefa Buluşması Ödül Töreni

13.02.2017

Okunma Sayısı:988

‘25. Yıl Vefa Buluşması’ adlı program ve ‘Vefa’ temalı kısa film yarışması ödül töreni, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu,  41 ülkeden 57 sendikanın temsilcilerinin yanı sıra Eğitim-Bir-Sen Şube başkanları, Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Konuşmada Sayın Erdem; 

"Sivil toplum kavramı günümüzde kazandığı anlamla, toplumsal sorunlara çözüm bulmak için aktif katılım gösteren bireylerin gönüllü örgütlenmelerinin, yani devlet denetimi dışındaki alanda konumlanan kuruluşların yer aldığı ortak alana işaret etmektedir. 1980’lerden günümüze Türkiye’de, akademik ve kamusal söylem içinde sivil toplum kavramının öneminin arttığı bununla birlikte ülke genelinde sivil toplum faaliyetlerinin yaygınlaştığı ve sivil toplum kuruluşu sayısının arttığı gözlemlenmektedir. Özellikle eğitim sendikaları öğretmenleri savunur ama eğitim sistemlerinin işlevleriyle de tümüyle ilgilidirler. Bütün sendikaların içinde alanı ne olursa olsun eğitimle derinden ilgilenen ve tutkulu eğitimciler, eğitim gönüllüleri vardır. Bu sendikalar içerisinde özellikle birisi başat bir rol oynamış çeyrek asırlık sendikal mücadelesiyle ülkemize pek çok katkılar sağlamış Eğitim Bir-Sen ve süreçde kurulan diğer sendikalar 1995 de konfederasyonu memur seni oluşturmuş ve bu mücadele güçlenerek ayrı bir öneme sahip olmuştur. 14 Şubat 1992 tarihinde, “Çağı kurtarmanın bir eylemidir/Çağ dışı görünen ilgimiz bizim” diyen ve gelenekten beslenerek geleceği aydınlatmak üzere yola çıkan Mehmet Akif İnan ve 14 arkadaşı tarafından kurulan Eğitim-Bir-Sen, hak, adalet, barış, emek ve özgürlük mücadelesinde 25 yılı geride bırakmış, sendikal mücadelesini bir çok başarı ile taçlandırmıştır. Bu bağlamda daha önce ‘Öğretmen’ ve ‘Örgütlenme’ olan kısa film yarışmasının teması 3. Kısa film yarışmasında bu yıl ‘VEFA’ olarak belirlenmiştir. Son derece zor şartlarda rahmetli Mehmet Akif İnan’ın öncülüğünde kurulan Eğitim-Bir-Sen, bugün bir milyona yakın üye sayısı ile Türkiye’nin en büyük, en önemli sendikalarından biri olmuştur. Kurucu M Akif İnan dan Ahmet Gündoğdu milletvekilimize kadar tüm başkanlarımızı emeği geçenleri kutluyor şükranlarımı sunuyorum, vefat edenlere Allah’tan rahmet dilerim. Bu gün sendikal mücadelede bayrağın sahibi Memur-Sen genel başkanı Ali Yalçın beye ve ekibine de başarılar diliyorum.  

Resim Eklenmemiş

Biliyorum ki , çok titiz bir değerlendirme safhasından sonra 3. Kısa Film Yarışması dereceye girenler belirlendi. Değerli jüri üyelerine bu yoğun çalışmaları için şükranlarımı sunuyorum. Katılan yarışmacıların hepsine ve dereceye girenlere başarılar dilerim. Bu etkinliklerin artarak devam etmesini beklediğimizi ayrıca söylemek istiyorum Sözlerimin sonunda Anayasa değişikliği konusunda gayretlerinizi biliyorum. Dün öncüler buluşmasında Sn başkan Ali bey "iki ay emek için değil evet için koşturacağız" dediler. İnşallah yüksek bir evet oranla kabul edilen yeni Anayasa maddeleri ile memurların, işçilerin, tüccarların tüm halkımızın emekçilerin, Türkiye'nin gücü, refahı artacaktır. Hepimiz bu konuda sorumluluk hareket edeceğiz. Bu yıl 25. Kuruluş yıl dönümünü kutladığımız değerli memur sen konfederasyonu genel başkanı Ali Yalçın bey ve yönetim kuruluna konfederasyon bünyesindeki bağlı sendikaların, komisyonların başkan, yönetim kurulu ve üyelerini ayrı kutluyorum. Sizlere nice 25 yıllar dilerken, bu güzel programa emeği geçen herkese teşekkür ederek siz katılımcılara saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum." dedi.

Resim Eklenmemiş

Resim Eklenmemiş

Geri Dön