...

Sanayinin çırakları geleceğin yıldızları projesi

17.11.2016

Okunma Sayısı:1048

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Esnaf Derneği (ESDER) işbirliğinde gerçekleştirilen “Sanayinin çırakları geleceğin yıldızları” projesi kapsamında Ankara’da düzenlenen final müsabakası ve kapanış törenine katıldı. Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem törende yaptığı konuşmada, vatandaşların müreffeh bir yaşam sürebilmesinin temel anahtarının kalkınmış bir ekonomiye sahip olmakla mümkün olduğunu ifade eden Erdem, “Esnaf ve sanatkârlarımıza ülkemizin kalkınmasında önemli görevler düşmektedir. Esnaf ve sanatkârlarımıza Bakanlık olarak her türlü desteği sunuyoruz ve sunmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda esnaf ve sanatkârlarımızla yaptığımız istişareler neticesinde karşılaşılan sorunların tespitini yaparak bu sorunların çözümü için gerekli adımları atmaya başladık.” dedi. Çıraklık eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alınacak Yapılan istişareler neticesinde esnaf ve sanatkârların çırak bulamama sorunu en büyük sorun olarak ortaya çıktığına dikkati çeken Erdem, çıraklık eğitiminde köklü bir değişikliğe gidilmesinin zaruri olduğunu belirterek şunları söyledi: “Çıraklık eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alınacaktır. Bu sayede ekonomimizin temel yapı taşı olan esnaf ve sanatkârların çırak ihtiyacının karşılanması ve çırak öğrencilerimizin ahilik kültüründen gelen usta çırak ilişkisiyle meslekleri yerinde öğrenmeleri sağlanacaktır. Öğrencilerimiz 4 yıllık çıraklık eğitimleri sonunda ustalık belgesi ve işyeri açma belgesi alarak kendi işlerini kurabilecektir. Ayrıca fark derslerini tamamlayan öğrenciler meslek lisesi diploması alabilecek ve meslek lisesi mezunlarıyla aynı hakları elde edecektir. Öğrencilerimize çıraklık eğitimi boyunca asgari ücretin yüzde otuzundan az olmamak kaydıyla ücret ödenecektir. Öğrencilerimize ödenecek bu ücretin üçte ikisi yani 390 liranın 260 lirası devletimiz tarafından karşılanacak, böylece esnaf ve sanatkârlarımızın yükü de hafiflemiş olacaktır. Bu teşvikle birlikte esnaf ve sanatkârlarımızın daha fazla öğrencimize mesleklerini aktarmalarını hedefliyoruz. Öğrencilerin çeşitli nedenlerden ötürü kalfalıktan ustalığa geçişteki eğitimi tamamlayamadıklarını söyleyen Erdem, yapılan düzenleme ile çıraklıktan ustalığa geçiş tek bir program altına alındığı için sorunlar ortadan kalkmış olacaktır.

” Çıraklık eğitimi sonunda bütün öğrencilerin ustalık belgesi almış olacağını, hem de eğitimleri boyunca iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı devlet tarafından sigortalanacağını vurgulayan Erdem, “Çıraklık eğitimi özelinde yürüttüğümüz çalışmaların yanı sıra mesleki ve teknik eğitimin tamamına ilişkin çalışmalarımız da devam etmektedir.” bilgisini paylaştı Meslekî ve teknik lise mezun öğrencilere “teknisyen” unvanı Millî Eğitim Bakanlığının, meslekî eğitimi önceliğine aldığını ve sektörün arzuladığı nitelikli iş gücü yetiştirmeyi hedeflediğini dile getiren Erdem, yol haritası niteliğindeki Meslekî ve Teknik Eğitim Eylem Planı’nın uygulamaya konulduğunu ifade etti. Bu kapsamda, organize sanayi bölgeleri içinde ve dışında açılan özel meslek liselerine devlet desteği vererek sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü yetiştirdiklerini hatırlatan Erdem, şu bilgileri paylaştı: “Meslekî eğitim ile sektör iş birliğini güçlendirmek amacıyla sektörün önemli temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte 75 iş birliği protokolü yürütüyoruz. Öğretmenlerimize meslekî bilgilerini yenilemeleri için üniversiteler ve sektörle iş birliği yaparak hizmet içi eğitimler veriyoruz. Meslekî ve teknik öğretim programlarını meslek standartlarını ve sektörel gelişmeleri dikkate alarak sektörle birlikte güncelliyoruz. Mesleki ve teknik ortaöğretimden mezun olan bütün öğrencilere “Teknisyen” unvanı veriyoruz.”

Okul Hamiliği Projesi

Erdem, esleki eğitim ile iş dünyası arasındaki bağları kuvvetlendirmek, staj ve işletmelerde beceri eğitim şartlarını iyileştirmek, okulların fiziki ortamları ile atölye ve laboratuvarlarını geliştirmek ve sektörün arzuladığı nitelikli işgücünü yetiştirmek amacıyla Okul Hamiliği Projesi’nin başlatıldığını kaydederek, “Özel sektörün beklentileri doğrultusunda bir konuda uzmanlaşmış nitelikli iş gücü yetiştirmek amacıyla mesleki ve teknik eğitimde belli bir alana odaklanmış ihtisaslaşmış meslek liseleri açılmaktadır. Hazırlanan öğretim programları doğrultusunda bireysel öğrenme materyallerine değerler eğitiminin eklenmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bu doğrultuda mesleki gelişim dersine değerler eğitimine yönelik Meslek Ahlakı ve Ahilik modülü eklenmiştir.” diye konuştu.

Geri Dön