...

Bosna Hersek ziyareti

01.11.2016

Okunma Sayısı:977

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ve beraberindeki heyet, Bosna Hersek´teki temasları kapsamında ülkenin orta kesimlerindeki Travnik şehrini ziyaret etti. Bakan Yardımcısı Erdem ve beraberindeki heyet, Travnik´deki Orta Bosna Kantonu Başbakanı Tahir Lendo ile bir araya geldi. Lendo, görüşmede Orta Bosna Bölgesinin ekonomi ve eğitim alanındaki durumu hakkında bilgi verdi.

Novi Travnik Belediye Başkanı Refik Lendo ile de bir araya gelen Bakan Yardımcısı Erdem, ardından Novi Travnik kenti yakınlarındaki Edhem Mulabdiç İlkokulu’nu ziyaret etti. Öğrencilerin düzenlediği programa katılan Erdem, burada yaptığı konuşmada, gelecek yıl Türkiye’deki öğrencilerin Boşnakçayı öğrenmeye fırsat bulacaklarını belirterek, "Bildiğiniz gibi, ´Tercihim Türkçe´ projesi kapsamında Bosna Hersek’teki Türkçe dilinin öğretildiği okullarla işbirliğimiz var. Önümüzdeki sene Türk okullarında Boşnakça seçmeli ders olarak olacak. Bizim ortak tarihi ve kültür bağlarımızın yeniden canlanması lazım ki ne kadar yakın olduğumuzu görelim." şeklinde konuştu. Bakan Yardımcısı Erdem, İstanbul’daki kardeş okullarından 3 tır dolusu ekipman gönderildiğini belirterek, gerçekleştirilen proje kapsamında katkısı olan herkese teşekkür etti. Türkiye’deki 85 okulun Bosna Hersek´teki okullarla kardeş okul olduğunu anımsatan Erdem, İstanbul’daki kardeş okullardan "Tercihim Türkçe" projesi kapsamında Bosna Hersek´teki okullara 3 tır dolusu ekipman gönderildiğini bildirdi.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ise "Tercihim Türkçe" projesinin başarısının Bosna Hersek halkının istediği ile de ilgili olduğunu belirterek, “Bizim projemiz 2011 yılında itibaren başladı ve Türkçe’nin birçok kantonda ikinci seçmeli ders olarak okutulmasına başladık. Tabii ki bu sadece Yunus Emre Enstitüsü’nün başarısı değil, aynı zamanda bu, ülkede Türkçe’ye yönelik bir istek olması ile de alakalı. Bizim arzumuz, Türkiye’deki öğrencilerin eğitim alanındaki şartlarının Bosna Hersek´teki öğrencilerde de olması" şeklinde konuştu. Novi Travnik Belediye Başkanı Refik Lendo da tüm Bosna Hersek’li vatantaşların Türkiye tarafından sağlanan destekten dolayı teşekkür etmeleri gerektiğini vurguladı. Saraybosna’da imzalanan protokol kapsamında, ilk etapta Bosna Hersek´teki kardeş okulların temsilcilerine 150 etkileşimli tahta, 300 projeksiyon aleti, 500 beyaz tahta ve çeşitli hediyeler teslim edilecek. Programa, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Funda Kocabıyık ile İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci de katıldı.

Geri Dön