...

Selçuklu Torunları Ecdadla Buluşuyor

16.04.2016

Okunma Sayısı:989

Konya’nın Selçuklu İlçe Belediyesi tarafından yürütülen ve Konya’nın en büyük kültür projesi olan “Selçuklu Torunları Ecdadla Buluşuyor” organizasyonu kapsamında Konya protokolü, basın mensupları ve öğrencilerden oluşan kalabalık bir heyet uçakla Çanakkale’ye gitti. Selçuklu Belediyesi tarafından “Selçuklu Torunları Ecdadla Buluşuyor” sloganı ile Konya tarihinin en büyük kültür organizasyonu yürütülüyor. Proje kapsamında Selçuklu’da yaşayan 12 bin kişi bundan 101 yıl önce ecdadın düşmana karşı verdiği şanlı mücadeleye yerinde tanıklık etmek amacıyla uçakla Gelibolu Yarımadası’na ziyaret gerçekleştiriyor. Konya’dan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem başta olmak üzere AK Parti Genel Başkan Danışmanı Kerim Özkul, AK Parti Konya Milletvekilleri Hacı Ahmet Özdemir, Leyla Şahin Usta, Hüsnüye Erdoğan, M. Uğur Kaleli, Halil Etyemez, Ahmet Sorgun, Ömer Ünal, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya İl ve ilçe yöneticileri, Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Yüksek, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Konyalı gazeteciler ve öğrencilerin yer aldığı bir heyet Çanakkale’ye gitti.

Heyeti Çanakkale Havaalanı’nda Çanakkale Valisi Hamza Erkal, protokol üyeleri ve öğrenciler karşıladı. Selçuklu Belediyesi tarafından gezi için organize edilen otobüsler ve profesyonel gezi rehberleri eşliğinde feribot ile tarihi Gelibolu Yarımadası’na ulaşan heyet Şehitler Abidesi’nde dua etti. Alan kılavuzlarından Çanakkale Savaşları hakkında bilgi alan heyet daha sonra şehitlik bölgesinde incelemelerde bulundu. Öğle yemeğini Alçıtepe köyünde yiyen heyet ziyaretin öğleden sonraki kısmında 57. Alay Şehitliği’ni ve Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’ni ziyaret etti. Heyet Çanakkale Savaşı sahnelerinin 3 boyutlu olarak anlatıldığı 11 salonda 1 saat 15 dakikalık tarih yolculuğu yaptı. Gezi boyunca rehberlerin anlatımıyla tarihi zafere yeniden tanıklık eden protokol üyeleri ve öğrenciler zaman zaman duygusal anlar da yaşadılar. Gezide tiyatro gösterisi sürprizi de yaşandı. Çat Kapı Tiyatro ekibinin sergilediği gösteri büyük beğeni topladı. Televizyon ve gazete muhabirlerinin kamera ve fotoğraf makineleri ile bol bol kayıt aldıkları tarihi gezide cep telefonlarından çekilen fotoğraflar da #bununadiask hashtag’i ile sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. Geziye katılanlar aynı gün akşam uçak ile Konya’ya dönüş gerçekleştirdiler. Milli şuurun başkenti olan Çanakkale’de sizleri ağırlamaktan çok büyük onur duyuyoruz diyen AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Mevlana’nın diyarından şehitler diyarına bir köprü kurulmuş olması bu ülkenin birlik ve beraberliği adına, kardeşliği adına en güzel fotoğraflardan bir tanesi. Biz burada hep beraber bir anlam ifade ediyoruz. Çanakkale tüm Türkiye’nindir, tüm Türkiye Çanakkale’nindir. Çanakkale’yi görmeden Türkiye’yi anlamak mümkün değil. Selçuklu Belediyemizin uçak aracılığıyla günü birlik planlarla 10 binden fazla öğrenciyi buraya getirmesi çok kıymetli. Başta başkanımız olmak üzere tüm ekibini tebrik ediyorum” dedi. Çanakkale’yi anlamayan, burayı kavrayamayan bizim tarihimizi kavrayamaz diyen AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun da, “Selçuklu Belediye Başkanımızı ve ekibini tebrik ediyorum. Gerçekten çok güzel bir organizasyon, detayları çalışılmış bir organizasyon.

Belediyecilik sadece maddi hizmetlerden ibaret değil çünkü belediyeciliğin asıl hedefi insandır. Bu proje de bizzat insana yapılan bir yatırımdır” dedi. Bu proje olsa olsa “Bunun Adı Aşk” ile anlatılabilir diyen Konya Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ise, “Burada ecdadımız Allah aşkıyla, vatan aşkıyla son nefeslerini verdi. Onlar son nefeslerini burada verdikleri için biz rahat nefes alıp veriyoruz. İşte bu aşkı gençlerimize aşılayabilmek, Selçuklu’nun torunlarını kendi ecdadıyla buluşturabilmek için yapılan bu çalışmayı yürekten destekliyorum” dedi. “Uzun zamandır bu organizasyon için çalışmalarımız sürüyordu” diyen Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Bu organizasyon 3-4 yıldır düşünülüyor. Çünkü Çanakkale’ye öğrencilerimizi ve halkımızı götürmek için bir çalışma yürütüyorduk ama hep o yolun uzunluğu, konaklama sorunu, yoldaki kaza endişesi bizi bugüne kadar bekletti. Aslında uçak bunun için optimum bir çözüm oldu, hem ücret olarak daha uygun, hem de konforlu. Her gün sabah 08.00’de Konya’dan Çanakkale’ye, akşam 21.00’de de Çanakkale’den Konya’ya uçuyoruz, dolayısıyla bir gün içinde bu seyahat tamamlanmış oluyor” dedi. Selçuklu için uzun yıllar devam edecek bir organizasyonun başlangıcını yaptık diyen Başkan Altay, “Ailelerinin izin verdiği 12 bin lise öğrencisini götüreceğiz. Bu sadece bu yıl için geçerli bir organizasyon değil, her yıl 10. sınıf öğrencilerimizi Çanakkale’ye götüreceğiz. Tüm 10. sınıf öğrencileri geldiğinde inşallah 8-10 yıl içinde çok ciddi bir diriliş olacağını umuyoruz. Ayrıca halkımızdan da götürmek istiyoruz. Bunun için www.bununadiask.com internetten adresinden bireysel başvurular alıyoruz ve bu başvurular arasından kura çekeceğiz” dedi.

Kaynak: http://www.yenimeram.com.tr/selcuklu-torunlarindan-canakkale-cikarmasi-194288.htm

Geri Dön