...

ELMIS-ER Uluslararası Özel Eğitim Kongresi Açılışı Yapıldı

22.06.2013

Okunma Sayısı:991

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde ELMIS-ER Uluslararası Özel Eğitim Kongresi açılışı yapıldı.Türkiye'de birincisi 2010 yılında düzenlenmiş olan Kaynaştırma Okullarında Etkili Liderlik ve Yönetim: Eğitim ve Rehabilitasyon (ELMIS-Effective Leadership and Management in Inclusive Schools: Education and Rehabilitation) başlıklı Uluslararası Özel Eğitim Kongresinin ikincisi (ELMIS-ER 2013) Üniversitemiz, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Akşehir Belediyesi ev sahipliğinde Konya'nın çok güzel ilçelerinden biri olan Akşehir Kültür Merkezinde açılışı gerçekleştirildi.

Kongreye Bakan Yardımcımız Orhan Erdem, Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Birol Akgün, Dilek Sabancı, M.E.B. Başmüşaviri ve Üniversitemiz Özel Eğitim Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hakan Sarı, Akşehir Belediye Başkanı Abdulkadir Oğul, Akşehir Kaymakamı Ali Dursun, yurt içi ve yurt dışından gelen bilim insanları ve akademisyenler katıldı.

Kongre açılışını yapan Bakan Yardımcımız Orhan Erdem'in ardından söz alan rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker şunları söyledi:" Bu özel konu hepimizin çevresinde çoğu zaman fark ettiği ama kendisini güçsüz hissettiği bir alan. Bu özel alanda bir eğitim programı sahibi olarak eğitim fakültemiz özel bir çaba içerisinde son yıllarda bir hayli gayret gösteriyor. Hakan Sarı hocamızın önderliğinde gerçekleştirilen bu toplantıya ve emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür ediyorum. Hepimizin bilelim bilmeyelim, fark edelim fark etmeyelim bir özrü, eksikliği söz konusu. Biz böyle inanıyoruz. Mükemmel olan sadece yüce yaratıcıdır. Onun dışında her bireyin az veya çok eksikliği söz konusudur. Önemli olan bunu fark edip bu alanda özel bir çaba içerisinde kendisini yetiştirerek eğitim alabilmektir. Bunun içinde anne babalar olarak biz çocuklarımıza eğitim verirken küçük yaşta belirgin bir düzen içerisinde çevreyi tanıtarak, değerlerimizi aktararak karşılıklı ilişkilerimizi bildirerek bir sosyalleşme süreci sağlıyoruz ve daha sonra okullara yönlendiriyoruz. Fakat özel eğitim gerektiren konularda maalesef birçok ülkede bu dışlanmışlık içerisinde evde kapalı bir süreç yaşatarak bu insanlara yönelik bir ayrımcılık şekillendirilmekte. Son yıllarda özellikle merkezi hükümetimizin yoğun çaba ile farkındalık oluşturularak özel teşvikler ve programlar şekillendirilmiş durumda.Yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşların ve özel eğitim birimlerin katkılarıyla bu konuda ülkemiz çok yol aldı. Bu anlamda bu bilimsel toplantı da alacağımız yola önderlik edecek bilimsel toplantılardan biri olacak ve devamı da gelecektir. İnşallah buradan çıkacak olan verimli neticelerin uygulanabilirliğini hep birlikte göreceğiz."

Kongre, "Özel Eğitimde Liderlik, Eğitim Ve Rehabilitasyon" ana temasıyla farklı yaş gruplarında bulunan ve özel eğitim gerektiren bireylerin eğitimi, bakımı, rehabilitasyonu ve erişilebilirliği gibi alt konularında ulusal-uluslararası gelişmeler, karşılaşılan güncel sorunlar ve özel eğitim alanının geleceği ile ilgili tartışmalara ev sahipliği yaparak önemli paylaşımlara fırsat sağlayacak.

Etkili Liderlik ve Yönetim- Özel Eğitim ve Rehabilitasyon ana temalı Uluslararası Kongre, özel eğitim alanında çalışan akademisyenlerin, genç araştırmacıların, kurum ve kuruluşların, yöneticilerin, uygulamada çalışan meslektaşların, öğrencilerin, özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklara sahip ailelerin ve gönüllü kuruluşların katılımlarıyla çok ayrı bir önem kazandı.

Kaynak: http://www.sondakika.com/haber/haber-elmis-er-uluslararasi-ozel-egitim-kongresi-4757198/

Geri Dön