...

Elmıs Uluslararası Özel Eğitim Kongresi Sona Erdi

21.06.2013

Okunma Sayısı:1056

Konya'nın Akşehir İlçe Belediyesi'nin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Necmettin Erbakan Üniversitesi işbirliği ile ev sahipliği yaptığı ELMIS 2013 Uluslararası Özel Eğitim Kongresi sona erdi.19 -21 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen kongreye çok sayıda yerli ve yabancı akademisyen katılırken, birçok salonda da paneller gerçekleştirildi. Kongrenin ilk açılışına Dilek Sabancı da katıldı.

Akşehir'de 3 gün süren ELMİS 2013 Uluslararası Özel Eğitim Kongresinde, Özel eğitim gerektiren bireylerin eğitsel değerlendirme süreci, Özel eğitim gerektiren bireylerin eğitim ortamlarına yerleştirme süreci, Özel eğitim gerektiren bireylere yönelik programların geliştirilmesi, Özel eğitim alanında yönetim-teftiş ve sorunlar, Özel eğitim gerektiren bireylere yönelik bakım hizmetleri, Özel eğitim gerektiren bireylere yönelik rehabilitasyon hizmetleri, Erken çocukluk dönemi özel eğitimi, Özel eğitim gerektiren bireylerin ergenlik dönemi ve sorunlar, Özel eğitim gerektiren bireylerin yetişkinlik dönemi ve sorunlar, Özel eğitim gerektiren bireylerin yaşlılık dönemi ve sorunlar, Yaşam boyu eğitim sürecinde özel eğitim gerektiren bireylerin konumu, Özel eğitim alanında yöneltme ve yönlendirme, Erişilebilirlik ve Özel eğitim alanında yasal düzenlemeler ve uygulamalar gibi alt başlıklar ele alındı. Kongrenin bitişinde kongreye katılan yerli ve yabancı akademisyenlere Akşehir Belediyesi tarafından bir sema gösterisi de sunuldu.

Akşehir Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen gösteri yerli ve yabancı konuklar tarafından büyük bir ilgiyle izlenirken, program büyük ilgi topladı. Kongrenin bitiminde yine katılan akademisyenlere Akşehir'in tarihi ve turistik dokusunda bir şehir turu da yaptırıldı. Konuklar Nasreddin Hoca Türbesi'ni ziyaret ederek 'Dünyanın Ortası Burasıdır' yazan platformda fotoğraflar çektirdi. Batı Cephesi Karargahı ile Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'ni de gezen ekip Akşehir'e hayran kaldı. Kongre ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Sarı, 3 gün süren Özel Eğitim Kongresini başarı ile bitirdiklerini söyledi. Sarı, "Yurt dışından yirmiden fazla katılımcı oldu. Özel eğitimin birçok ülkede nasıl geliştiğini ve gelişmelerin ne yönde olduğu ile ilgili birçok sunu yapıldı. Yine yurt içinden de 150'den fazla katılım oldu. Yurt içinde arkadaşlarımızın yapmış olduğu çalışmalar ve programlarda paylaşıldı. Bu kongreden çok mutluyuz, 2016 yılında inşallah tekrar Akşehir Belediye Başkanımız Abdülkadir Oğul'un desteği ile tekrar burada bu mutluluğu yaşamak istiyoruz" dedi.

Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul da, kongre ile ilgili yaptığı değerlendirmede böyle bir uluslararası kongreye ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, "Kongremizde gerçekten çok güzel bildiriler sunuldu. Hem yabancı konuklar, hem ülkemizden gelen akademisyenler burada çok verimli ve güzel çalışmalar yaptı. Ben bu kongrenin ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Kongremizin düzenlenmesinde emeği geçen başta değerli hocamız Hakan Sarı'ya, Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Orhan Erdem'e, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na, Necmettin Erbakan Üniversitesi'ne ve Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker'e teşekkür ediyorum" diye konuştu. - KONYA

Kaynak: http://www.sondakika.com/haber/haber-elmis-uluslararasi-ozel-egitim-kongresi-sona-erdi-4755006/

Geri Dön