...

Edirne İl MEM Ziyareti

30.12.2014

Okunma Sayısı:1673

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Orhan ERDEM, Millî Eğitim Müşaviri Sayın Dr. Ömer AKAR, Edirne’de eğitim yöneticileriyle bir araya geldi. Lalezar Restaurantta düzenlenen etkinliğe, Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Orhan ERDEM, Millî Eğitim Müşaviri Sayın Dr. Ömer AKAR, Edirne İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Hüseyin ÖZCAN, Maarif Müfettişleri Başkanı, Başkan Yardımcısı, İl Millî Eğitim Müdür yardımcıları, şube müdürleri, Havsa, Süloğlu, Lalapaşa İlçe Millî Eğitim Müdürleri ve Şube Müdürleri katıldı.

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Orhan ERDEM, yaptı konuşmada, “Edirne’de gördüğüm çalışmalar karşında Millî Eğitim camiamız adına mutlu oldum. Bu noktada İl Millî Eğitim Müdürümüze, yardımcılarına, ilçe müdürlerimize, şube müdürlerimize, öğretmenlerimize teşekkür ederim. Edirne’de gerçekten bir fark yaratılmış, bu fark eğitimin ölçütlerinde de görülüyor. Geri dönüşlerinde de görülüyor. Üniversiteye giriş oranlarına baktığımızda çok yüksek bir başarı söz konusu. 12 yıl içinde gerçekten önemli hizmetler yapıldı, yapılıyor. 2002 yılında 2 anaokulu olan Edirne’de bugün 18 anaokulu olması ve bilhassa okul öncesi yüzde 80’lere gelmesi Türkiye ortalamasının da çok üstünde. 1 tane Fen Lisesi’nden 5 tane Fen Lisesi olmuştur. Hiç özel eğitim kurumumuz yokken şuan 17 özel eğitim kurumu bugün hizmet veriyor. Halk Eğitim Merkezimizde 37 bin 200 kişi  kurs görmüştür. Derslik başına düşen öğrenci sayısı Türkiye ortalamasının çok çok altında. Biz 30’ları hesap ederken burada 18-20’leri bile bulmuyor. Bu çok çok önemli bir veri. 3094 derslik var. 500’e yakın derslik bizim zamanımızda yaptığımız dersliklerdir. Daha yapılacaklar bunun içinde değil. Pansiyon sayıları, teknolojik alt yapı hiç bir şey yokken. Bugün bilgisayarda 598 adetten, 4601 bir adete ulaşmışız. Hiç ADSL bağlantısı yokken bugün 3056 birime ulaşmış durumda.

Fatih projesi kapsamında tabletler dağıtılmış durumda. Okullaşma oranları gerçekten yüz güldürücü bir durumda. Ortaöğretim zorunlu hale geldi. Edirne’de yüzde 86’lara gelmiş durumda. Hedefimiz yüzde yüz ama oda Türkiye ortalamasının üzerinde. Tecrübeli bir öğretmen ekibiniz var o noktadan da kutluyoruz. Türkiye ortalamasına göre tam orta yaş ve tecrübeli bir ekip. Mekanları şerefi içindekilerle sağlanır. Çok şerefli bir ildeyiz. Osmanlı’ya 92 yıl başkentlik yapmış bir ilimiz. Buradaki sultanlar şehrine yakışır bir yeni nesil gençleri yetiştirecek eğitim vizyonuna sahip olduğumuzu görüyoruz. Projeler konusunda gerçekten ekibi kutluyorum. Çok ivme katacak yeni bir vizyon oluşturacak başarılı projelere el atılmış durumda. 2002 yılında Milli Savunma bütçesi birinci sıradaydı. 10 yıldır Millî Eğitim bütçesi birinci sırada. En büyük bütçeyi alıyor” dedi.

 
Konuşmaların ardından Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Başbakanımız Sayın Ahmet DAVUTOĞLU’nun "plaket yerine fidan dikin" önerisini yerine getirerek, Bakan Yardımcımız Sayın Orhan ERDEM´e, adına Edirne Kent Ormanı’na 50 ceviz fidanı dikme taahhütnamesi takdim etti.Daha sonra Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Orhan ERDEM, Millî Eğitim Müşaviri Sayın Dr. Ömer AKAR, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Bilgi teknoloji üretmek ve kültürümüzü geliştirmekle görevli eğitim kurumlarını gereğince donatılıp güçlendirmek; bu yöndeki çalışmalar maddi ve manevi bakımından teşvik edip, desteklemek amacıyla; kurulan Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyesi’ni ziyaret etti.

Ardından,  Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Orhan ERDEM, Millî Eğitim Müşaviri Sayın Dr. Ömer AKAR, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Keşan ilçemizde, Keşan, Enez, İpsala ve Uzunköprü İlçe Millî Müdürleri, şube müdürleri ve okul müdürleriyle bir araya geldiler.

Program, Keşan Ahmet Yenice Ortaokulu ve Uzunköprü TEV Orhan Çetin Fen Lisesi ziyaretiyle sona erdi.


Kaynak:http://edirne.meb.gov.tr/www/mill-egitim-bakan-yardimcimiz-sayin-orhan-erdem-edirnede-egitim-yoneticileriyle-bir-araya-geldi/icerik/1244

Geri Dön