...

Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Açılışı ile Artvin Eğitim Kampüsü Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi

21.11.2014

Okunma Sayısı:1455

Doğuş Grubu ve Ayhan Şahenk Vakfınca Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Eğitime Yüzde Yüz Destek” projesi kapsamında Yeni Mahallesi’nde 2013 yılında 7 bin 200 metrekarelik alanda temeli atılan ve 15 ay gibi kısa bir sürede yapımı tamamlanan Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Milli Eğitim Bakanlığınca yaptırılacak olan Artvin Eğitim Kampüsü’nün temeli düzenlenen törenle atıldı. Açılış törenine Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Artvin Valisi Kemal Cirit, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Ayhan Şahenk Vakfı Genel Müdürü Zafer Nuri Eraslan, İl Emniyet Müdürü Hamdi Selçuk, Millî Eğitim Bakanlığı Müşaviri Dr. Ömer Akar, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, bazı ilçe kaymakamları, bazı daire amirleri, öğrenciler, davetliler ile vatandaşlar katıldı. Halkoyunları gösterileriyle başlayan törende bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem Doğuş AŞ tarafından yaptırılan Ayhan Şahenk Meslek ve Teknik Anadolu Lisesinin açılışı ve Milli Eğitim Bakanlığınca yapılacak eğitim kampüsünün temel atma törenlerinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın TBMM’deki bakanlık bütçesinin görüşülecek olması nedeniyle bu açılışa gelemediğini ifade eden Erdem Bakan Avcı’nın Artvin’e eğitim camiasına yönelik selamlarını iletti. Erdem, Ayhan Şahenk Vakfının toluma yaptığı hizmetler ve devletin hizmet yükünün azaltılmasına yönelik önemli işler yaparak büyük başarılara imza attığını söyledi. Ayhan Şahenk Vakfının çok güzel bir işe imza atarak Artvin’e Ayhan Şahenk Meslek ve Teknik Anadolu Lisesinin hediye ettiğini belirten Erdem konuşmasında Ayhan Şahenk Vakfına Milli Eğitim Bakanlığı adına teşekkür ederek şunları söyledi. -Son 10 Yılda Yapılan Derslik Sayısının 235 Bin’i Aştı “ İnsana yapılan yatırımları geri dönüşü olan önemli yatırımlar olduğunu biliyoruz. Bizlerde Ak Parti İktidarı döneminde bu iki ilke ile eğitime ayrı bir önem verdik. Geçtiğimiz 12 yıl içinde eğitimde büyük başarılar kaydedildi. Bütçeden en büyük pay eğitime ayrıldı. Zorunlu eğitim 12 yıla çıkarıldı. Başta İmam Hatip ve Meslek Liselerine son verilen zulme son verildi. Üniversiteye girişteki kat sayıları farklılıkları giderildi.


Ortaokuldan başlamak üzere değerlerimize hizmet edecek, Kuran’ı kerim ve Hazreti Muhammed’in Hayati’de çeşitli derslerle seçmeli ders haline getirildi. Milli Eğitim Bakanlığı Olarak gayemiz geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi birey olma bilincine sevk eden onların birer vatandaş olarak milletlerine ülkelerine insanlığa faydalı olmalı bilinciyle yetiştirmelerini sağlayan bir eğitim sistemi oluşturmaktır” dedi Son 10 yılda tüm eğitim kademelerinde hızlı bir yapılanmaya gidildiğini ifade eden Bakan Yardımcısı Erdem son 10 yılda yapılan derslik sayısının 235 bin’i aştığını, okul başına ve öğretmen başına düşen öğrenci sayılarında azalmalar olduğunu kaydederek okullaşma oranın yükselmesiyle Yüksek Öğrenime ilgiyi de artırdığını belirtti. Erdem Artvin’in öğretmen ihtiyaç oranın yüzde 90 giderildiğini 200 öğretmen daha verilse yüzde 100 seviyesine ulaşılacak seviyeye geldiğini söyleyerek “Artvin ikili eğitimin olmadığı bir ilimiz. Artvin’de kaliteli eğitimin giderek artacağı günlere doğru ilerliyoruz” dedi. -Vali Cirit “Hedef İlk 10” Vali Kemal Cirit “Artvin’in eğitimde 2 bin 500 öğretmen ve 30 bin civarındaki öğrenciyle daha üst seviyelere, 2023 hedefi içinde de ilk 10 içine girme hedefiyle yolculuğuna devam etmektedir” dedi. Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün yüzyılının başında çağdaş uygarlık seviyesinin üstünde bir yapıyı görmek istediğini ifade eden Vali Cirit, Cumhuriyetin 100. Yılında 2023 vizyonu çerçevesinde bu toplumun gençlerinin başarıdan başarıya koşmasının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Bilgi toplumu çağının yaşandığını dile getiren Vali Cirit, komşuluklarımız bilgi teknolojilerinin ve internet ortamının gerektirdiği koşullarda gelişmiş durumda olduğunu belirterek, şunları söyledi : “Bu güzel ülkenin sadece öğrencileri bir Avrupa’nın Hollanda’sı kadar, Danimarka’sı ve Yunanistan’ı kadar. Sadece üniversite öğrenci sayımız komşumuz Gürcistan kadar olan çok güzel bir coğrafyada yaşamanın mutluluğunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bugün iki güzel tesisin açılışı ve temel atama töreninde sizlerle birlikteyiz.

Eğitim kampüsümüz Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından yapılmakta. Burada da Doğuş Grubu ve Ayhan Şahenk Vakfının değerli üyeleri ve bütçesi ile yapılmış olan Mesleki Teknik Anadolu Lisemizin açılışı için birlikteyiz. Ben hem Milli Eğitim Bakanlığımıza, hem de Ayhan Şahenk Vakfının değerli üyelerine ve Ferit Şahenk Bey’in nezdinde de onun CEO’larına kadar emeği geçen tüm arkadaşlarımıza Artvin Valisi olarak Artvin adına teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Bu çocuklarımızı 21. Yüzyılda nitelikli hale getirecek olan bu eğitim kurumlarıyla da eğitimde başarıyı yakalayacağımızı şimdiden öğrencilerimizin gözlerindeki ışıltıdan bende görüyorum. Tören gelen bütün misafirlerimize yeniden hoş geldiniz diliyorum” dedi. Cirit, konuşmasını Artvin’in eğitimde 2 bin 500 öğretmen ve 30 bin civarındaki öğrenciyle daha üst seviyelere, 2023 hedefi içinde de ilk 10 içine girme hedefiyle yolculuğuna devam etmekte olduğunu dile getirerek sonlandırdı. -Milletvekili Kışla “Bizim en büyük sermayemiz öğrenciler” -AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise, Artvin eğitimine güzel bir kurumun daha kazandırılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şunları söyledi :” Artvin’e güzel bir eğitim kurumu kazandırılıyor, hem de meslek lisesi inşallah bu okul Artvin’e, öğrencilerimize, çocuklarımıza hizmet edecek. Bu okulu Artvin’e kazandıran ülkemizin en köklü holdinglerinden Doğuş grubuna, Ayhan Şahenk Vakfına ben milletimiz ve hemşerilerimiz adına teşekkür ediyorum. Bizim en büyük sermayemiz öğrenciler, gençliğimiz, geleceğimiz inşallah sizleri en iyi şekilde yetiştirmek bizlerin, iş adamlarımızın, gerek kamu gerek özel sektör hepimizin vazifesi. İnşallah sizler bu okullarda çok daha güzel hem mesleki olarak hem bilgi birikimiyle yetişecek ülkenin en güzel üniversitelerinde okuyacaksınız ve ülkemize Artvin’imize geleceğimize hizmet edeceksiniz. Bunun için bu eserler gerçekten bir fabrikadan çok daha önemli, buradan çok kaliteli gençler yetişecek.

Bu eserin Milli Eğitimimize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. -Ayhan Şahenk Vakfı Genel Müdürü Zafer Nuri Eraslan “Ayhan Şahenk’in 1998’de başlattığı meslek okulları zincirine bir yeni halka daha eklemiş oluyoruz” Ayhan Şahenk Vakfı Genel Müdürü Zafer Nuri Eraslan ise yaptığı konuşmada, yaklaşık bir buçuk yıl önce temeline atılan okulun bugün resmi olarak açılışını yapmaktan Doğuş Gurubu ve Ayhan Şahenk Vakfı ve ailesi olarak son derece mutlu olduklarını söyledi. Yapılan okulun meslek lisesi olarak Türkiye’de örnek sayılabileceğini dile getiren Eraslan konuşmasında şunları söyledi: “Okulun yapımında maddi katkılarıyla başta Doğuş Holding olmak üzere bu projenin gerçekleşmesinde katkıları olan Doğuş Enerji’ye, Doğuş Enerji Grubunda çalışan tüm görevli arkadaşlarımıza ve bu okulun yapımını üstlenen Arsan İnşaat Şirketine huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Vakıflarının 1992 yılında kurulduğunu anlatan Eraslan, “Vakfımız toplumumuza karşılıksız olarak eğitimde, kültürde, sağlıkta, sporda ve çevrede sosyal yardımlarla katkıda bulunuyor. Bu çalışmaları yaparken, ilk kurucumuz ve onursal başkanımız merhum Ayhan Şahenk’in şu sözlerini aklımızdan çıkarmıyoruz ve bunu çalışma hayatımızda bir ilke olarak önümüze koyuyoruz. Onun ‘Gençlerimizi çocuklarımız bizim her şeyimizdir, geleceğimizdir.
Onların sağlıklı ve iyi eğitilmiş bireyler olarak ve birer meslek kazanmış olarak topluma katılmış olmaları bizim idelimizdir’ sözlerini kendimize hep ilke edindik. Bugün ki bu meslek okulunun açılışı ile birlikte bizim yurdun değişik bölgelerinde yaptırmış olduğumuz meslek okulu sayısı 4’e çıkmıştır. Ayhan Şahenk’in 1998’de başlattığı meslek okulları zincirine bir yeni halka daha eklemiş oluyoruz. Bu vesile ile kendilerini saygı ve rahmetle anıyoruz” diye konuştu. Bu okulun yapımında devlet, özel sektör ve bir sivil toplum kuruluşun en güzel işbirliğinin sergilendiğini kaydeden Eraslan, bu örneğin Artvin ve ülkemizin diğer yerlerinde başka çalışmalara da örnek olmasını önderlik etmesini temennisinde bulunarak, okulun Türk Milli Eğitimine hayırlı olması dilekleriyle konuşmasını sonlandırdı.

 -Başkan Kocatepe “Hani Ne Yapıldı Diye Sorulduğunda Yaptığımız On Taneden Bir Tanesi Eğitim Kampüsü” Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Turizm ve Eğitim kenti Artvin’imizin eğitim alanındaki, bu dev adımına şahitlik etmek için geldiniz, hepiniz hoş geldiniz diyerek konuşmasına başladı. Belediye Başkanı Kocatepe konuşmasının devamında; “yeni mahalle yeni bir kampüs, aslında Türkiye’de uygulanmaya başlanan ve ilimizde de gerçekleştirmek için belediye seçimleri öncesi vaatlerimiz arasında yer alan eğitim kampüsü projesi vaatlerimizden bir tanesiydi. Hani ne yapıldı diye sorulduğunda yaptığımız on taneden bir tanesi eğitim kampüsü hemen hemen proje noktasında bitti.

Yatırım noktasında da yarıya geldi diyoruz. Ama bu burada bitmiyor belediye olarak bizler cezaevinin oradan eskiden kullanılan yolumuzu yakın bir zamanda, asfalt ile birlikte yeniden açacağız. Bununla beraber Borçka tarafından Fıstıklı köyü üzerinde düşündüğümüz alternatif Artvin şehir yolunu inşallah yakında da proje çalışmasıyla bu okul ve kampüs Artvin’imizin en önemli yolu olan giriş yolunun hemen üzerinde olacak. İnşallah Artvin o zaman özlediğimiz beklediğimiz turizm ve eğitim kenti olacak diyorum hepimize hayırlı olsun inşallah daha güzel yatırımlara vesile olsun diyorum” dedi. -Artvin Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz Artvin “İlimizde son 12 yılda 328 derslik, son 3 yılda 150 derslik inşa edilmiş olup, 68 adet dersliğin yapımı devam etmektedir” Artvin Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz 2023 vizyonu çerçevesinde Büyük Türkiye hedefine ulaşma adına Artvin’de ülkenin geleceğinin şekilleneceği önemli eğitim kurumlarını Artvin’e ve eğitim camiasına kazandıracak olmanın mutluluğu ve heyecanı yaşadığını söyledi. Yanmaz konuşmasında şunları söyledi. “Dünyada ekonomik ve sosyal anlamda gelişmiş ülkelerin tümü uzun dönemli toplumsal, ekonomik ve siyasi hedefleri ile uyumlu eğitim öğretim vizyonu geliştirmişlerdir. Bu vizyonu gerçekleştirirken bilim ve teknoloji öngörülü çalışmaların etkin bir araç olarak kullanıldığını hepimiz bilmekteyiz.

 Milli Eğitim Bakanlığımız, Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte eğitim öğretim politikaları üreterek, toplumu çağdaş uygarlık seviyesine çıkarma hedefini gerçekleştirmek için yoğun çaba içerisine girmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Muasır Medeniyet Seviyesine Ulaşma” ülküsünü gerçekleştirmek için tüm eğitim kurumlarımız çalışanlarıyla birlikte bugün seferber olmuştur. Son 12 yılda ülke genelinde 235 bin derslik inşa ederek eğitim yatırımında çağ atlayan ülkemiz, 2014 yılında 29 bin derslik açarak bir rekora imza atmıştır. Artvin ilimizde son 12 yılda 328 derslik, son 3 yılda 150 derslik inşa edilmiş olup, 68 adet dersliğin yapımı devam etmektedir. Okul binalarımızın fiziki yapılarındaki iyileştirmeler, bununla sınırlı kalmayıp her yıl ihtiyaç doğrultusunda ilimizdeki eğitim kurumlarımız onarımdan geçirilmiş olup modern mekânlar haline getirilmiştir. 2012 yılında 51, 2013 yılında 50 ve 2014 yılında 43 adet okul onarımı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Ziraat Bankası tarafından Öğrenciler Tatilde Okullar Tadilatta projesi kapsamında ilimizde 2012 yılında 11, 2013 yılında 8 ve 2014 yılında 5 okulumuzun onarımı yapılmıştır.

Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak “Cumhuriyetimizin 100. Yılında 2023 Vizyonumuz” doğrultusunda hedeflerimizi belirleyerek çalışmalarımızı ulaşılabilir, sürdürülebilir, açık, şeffaf, katılımcı ve hesap verilebilir ilkeler doğrultusunda hazırlamış bulunmaktayız. Bu doğrultuda; “Okullar yaşanılabilir alanlar olduğu sürece, eğitimde başarı sağlanır” anlayışını benimseyerek bugün itibariyle 46 milyon liralık devam eden yatırımlarımızın yanında, yatırım programımızda 30 milyon, toplamda ise 76 milyon liralık okul ve tesis inşaası hedeflemekteyiz. Tüm bu yeni yatırım ve onarım çalışmaları sayesinde okullarımızı öğrenci, öğretmen ve velilerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek kurumlar haline getirdik, getirmeye de devam edeceğiz.

  ARTBAP(Artvin Başarı Arttırma Projesi) ve AYPOP(Ayın Yüksek Performanslı Okulu Projesi) projeleri ile ilimizde eğitimin çıtası yükselmiş,Bu sayede;

1-Eğitimde kalite ve verimliliği artırarak öğrencilerimizi çağın gerektirdiği donanıma sahip, kendini tanıyan, geleceğe sağlıklı bir ortamda hazırlanan, yeteneğini ortaya çıkarıp geliştiren bireyler olarak yetiştirme imkânını sağladık.

2-Fiziksel alt yapımızı yenileyip tüm okullarımızı yaşanabilir, çağdaş, teknolojik alt yapısı tamamlanmış, hijyen ortamlara sahip mekanlar haline getirdik. Değerli hayırseverimiz Doğuş Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit ŞAHENK tarafından yaptırılan ve Bugün açılışını gerçekleştirecek olduğumuz Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin inşaasına 2013 yılında başlanmış ve 2014 yılında tamamlanarak öğrencilerimizin hizmetine açılmıştır. Yaklaşık 8 milyon liraya mal olan 24 derslikli Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde ayrıca 5 adet atölye, tam donanımlı 2 adet Laboratuar (kimya ve bilgisayar laboratuarları), Çok amaçlı Salon, Okul öncesi uygulama sınıfı ve kütüphane de bulunmaktadır. Okulumuzda 52 öğretmen ve personelimiz 500 öğrencimiz eğitim görmektedir. Çağın tüm teknolojik alt yapı ve donanımına sahip olan bu okulumuz modern bir kurum olarak Artvin’imize ve ülkemizin yarınlarına hizmet edecektir. Bu hizmeti hiç tereddüt etmeden ilimize armağan eden hayırseverimiz Doğuş Gurubu Yönetim Kuruluna ve merhum Ayhan ŞAHENK’e sonsuz şükranlarımı sunar, kendisine bir kez daha Allah’tan rahmet dilerim. Bugün temelini atacağımız ve 2016 Haziran ayında hizmete açılacak olan Eğitim Kampüsümüzün sözleşme bedeli 24 milyon liradır.

Eğitim kampüsümüz 24 derslikli Kazım Karabekir Anadolu Lisesi, 3 labaratuar 2 kütüphane Spor Salonu Müzik ve Resim odası Kafeterya, 12 derslikli Yenimahalle Ortaokulunda 2 laboratuar Müzik ve Görsel Sanatlar Atölyesi 2 Teknoloji Tasarım Odası ve Kafeterya, 200 öğrenci kapasiteli yurt binası 3 kişilik odalar yemekhane mescit çamaşırhane, kafeterya teras revir ve hemşire odası, 250 kişi kapasiteli spor ve konferans salonlarından oluşmaktadır. Kampüsümüz modern bina ve donanımlarıyla bölgemizin örnek projeleri arasında gururla yerini alacaktır. Eğitim Kampüsümüzde, fiziki mekânlar sayesinde, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleri artırarak sosyal sorumluluk duygusu kazanmış, özgüveni yüksek, sanatsal ve estetik duygusu gelişmiş mutlu bireyler yetişecektir. Bugün burada temelini atacağımız tesislerle, geleceğimizin “Artvin Eğitim Kampüsünde” şekilleneceğinin müjdecisidir.

Son olarak şunu hepimiz iyi biliyoruz ki; Artvinli zekidir, çalışkandır, dürüsttür, her şeyden önce hak edendir. İlimizde yaptığımız tüm eğitim çalışmalarımıza her zaman büyük destek veren bakanımıza ve bizi bu gün onurlandıran bakan yardımcımız Orhan Erdem beye, Valimiz Kemal Cirit beyefendiye, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla’ya, Doğuş Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk beyefendiye, Ayhan Şahenk Vakfı Genel Müdürü Zafer Nuri Eraslan’a… şükranlarımı sunuyorum. Bu destek Artvin’in geleceğinedir, bu destek “Büyük Türkiye’nin” geleceğinedir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak geleceğine güvenle bakabilen, daha başarılı ve mutlu bir Artvin oluşturma azmiyle açılış ve temel atma törenimize katılan herkese teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi. Açılış konuşmalarının ardından Artvin Valisi Kemal Cirit, eğitime verdiği katkılarından dolayı Ayhan Şahenk Vakfı Genel Müdürü Zafer Nuri Eraslan’a, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Orhan Erdem eğitime verdiği katkılarından dolayı Ferit Şahenk adına Doğuş Enerji Üretim ve Yatırım A.Ş Ceo´su Kutsal Atıl’a, Artvin Milletvekili Dr.İsrafil Kışla ise Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Orhan Erdem’e plaket takdim ettiler.

Törenin sonunda Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Vali Cirit, AK Parti Artvin Milletvekili Kışla ile Ayhan Şahenk Vakfı Genel Müdürü Eraslan tarafından Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi hizmete açıldı ve Artvin Eğitim Kampüsü temel atma töreni gerçekleştirildi.


Ayhan Şahenk Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencilerinden Sürpriz Şarkı Ayhan Şahenk Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri Ayhan Şahenk adına bestelemiş oldukları şarkıyı koro halinde okuyarak katılımcılara sürpriz yaptı. Törenin sonunda Bakan Yardımcımız Orhan Erdem ile beraberindekiler okulda bir süre incelemelerde bulunarak öğrencilere kitap hediye etti. Bakan Yardımcımız daha sonra İl Millî Eğitim Müdürlüğünü ziyarette bulundular.

Kaynak:http://artvin.meb.gov.tr


Geri Dön